Ամրացնենք սահմանը՝ խրամուղի և դիրքեր կառուցելով
Հատկապես 44-օրյա պատերազմից սահմանին անհրաժեշտ է իրականացնել մեծածավալ ամրաշինական աշխատանքներ։ Պետք է համագործակցել բանակի, ինչպես նաև տեղում կազմակերպվող ինքնապաշտպանական ջոկատների հետ։
Ու կարևոր է, որ սահմանի ամրաշինական գործը լինի կայուն, պետք է աշխատել ԱՄԵՆ ՕՐ։
Մենք սպասելու ու անգործության մատնվելու ժամանակ չունենք։
Այս ուղղությամբ կա անվերջ կատարելու աշխատանք։ Եթե տեխնիկան լինի, ռազմական ինժեներների և հմուտ մասնագետների աջակցությամբ հնարավոր է արդյունավետ կերպով լուծել խնդիրը։
Ամրաշինական աշխատանքների նպատակով մեզ անհրաժեշտ է համապատասխան տրակտոր։ Այն գնելու համար ամբողջ գումարի առկայությունը պարտադիր է։
Բայց որպեսզի ժամանակ չկորցնենք, մենք վարձակալելու ենք տրակտորը և դրամահավաքին զուգահեռ մի քանի ամսվա ընթացքում ամենօրյա ռեժիմով ամրացնենք սահմանը։
Նախագծի բյուջեին ծանոթացեք այստեղ։
Մինչ ամրաշինական աշխատանքներն սկսելը՝ ռազմական ինժեներներն ու համապատասխան մասնագետները ԿԱՄԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ սկզբունքով կիրականացնեն նախագծման աշխատանքներ։
Նախագծի իրականացման արդյունքում Գորիսի հարակից 14 սահմանամերձ գյուղերից յուրաքանչյուրը կունենա կրակային դիրքեր։ Բոլոր կետերը կկահավորվեն, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում գյուղացիները կարողանան դիրքավորվել։
Տեղաբնակների հետ կանցկացվեն համապատասխան դասեր՝ իրենց գյուղի ինքնապաշտպանությունն իրականացնելու, ինչպես նաև անհրաժեշտության դեպքում թիկունքից բանակին աջակցելու համար։
«Ողջ Մնալու Արվեստ Գորիս» ՌՀԿ֊ն հիմնադրվել է 2021թ․։ Թիմի անդամներն ավելի քան 2 տարի է՝ ռազմամարզական դասընթացներ են իրականացնում Գորիսում և հարակից գյուղերում։ Իսկ այժմ ավելի ակտիվորեն նախաձեռնում են սահմանի ամրաշինական նախագծերը։
Բնությունից նվեր ստանալով անառիկ լեռներ ու անտառներ՝ Սյունիքի և Արցախի բնակիչները պատմական տարբեր ժամանակներում չեն զլացել կառուցել ամրոցներ ու բերդեր։ Թերևս դա է պատճառը, որ պատմության ամենաբարդ ժամանակներում կարողացել են դիմադրել և ատամ ցույց տալ թշնամիներին։
Սիրելի հայրենակիցներ, ուրախ ենք տեղեկացնելու, որ «Անառիկ սահման Գորիսին» ծրագիրը մեծ հաջողությամ�� առաջ է ընթանում։
Բանն այն է, որ որոշ գյուղերում հենց տեղացի մարդկանց ջանքերով և մեր աջակցությամբ արդեն կառուցվում են տարբեր ամրություններ։
Հաշվի առնելով, որ առաջնային խնդիր է նաեւ պատրաստել բնակչությանը համապատասխանաբար, Գորիսի Անվտանգության Խորհուրդի առաջարկությամբ այս ծրագրի շրջանակում մենք ձեռնամուխ եղանք նաև հրաձգարանի կառուցմանը, որպեսզի այնտեղ իրականացնենք վարժանքներ եւ պարապմունքներ բնակչության շրջանում։ Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ արդեն տասնյակ մարդիկ օգտվել են հրաձգարանի հնարավորություններից։
Ստորեւ կգտնեք լուսանկարներ սահմանամերձ բնակավայրերում կառուցված ամրություններից, ինչպես նաեւ հրաձգարանի պատրաստման աշխատանքներից։

James Adomiana year ago
We'll set up strategic positions for firing, dig trenches, and build road networks in all border areas of the Goris region.
In light of the 2020 Artsakh war, it's crucial that we take immediate action to fortify our border in collaboration with the army and local self-defense units.
Every day counts in ensuring the stability and security of our border, so don't wait - join us now, and let's work tirelessly to strengthen it.
The work to secure our border is never done, but with the right tools and a team of skilled engineers and specialists, we can effectively tackle this ongoing challenge.
It is crucial to purchase the right tractor for construction, but the full amount must be paid in order to do so. We're currently exploring options to rent the tractor while we fundraise to purchase it outright. This way, we can begin fortifying the border on a daily basis.
Find the budget for this project here.
Before we begin any fortification work, our team of engineers and relevant specialists will conduct design work on a VOLUNTARY basis.
With the completion of this project, the 14 border villages of the Goris region will be equipped with firing positions for the protection of the villagers. Each of these positions will be fully furnished and ready for use in case of emergency, ensuring the safety and security of the communities.
Local residents will receive appropriate courses to self-defend their village as well as to support the army from behind if needed.
VOMA Goris was established in 2021, and the team members have been providing sports training in Goris and surrounding villages for over 2 years. Now, they are taking a more active role in initiating border fortification projects.
Syunik and Artsakh are blessed with mountains and forests that have enabled residents to build castles and fortresses throughout history. This is the reason that they have been able to withstand and defend against their enemies during difficult times.